Respiratori imaju certifikat koji je validan i na području EU
Generalna direktorica Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) prof. dr. Sebija Izetbegović poručila je danas da KCUS ‘nije država’ te da su otvoreni za sve koji su relevantne osobe koje žele izvršiti kontrolu.
– Poštujemo pravila i zakon. Naš posao je da liječimo i mi to i radimo – istakla je.
Prof. dr. Izetbegović je za objavu pisama na određenim portalima kazala da su namjerno politizirano uznemiravanje javnosti te je najavila da će tužiti sve koji su ga objavili i time uznemirili javnost.
Naglasila je da u KCUS sve klinike rade 24 sata na dan kako bi pomogli bolesnicima te da pružaju sve usluge sekundarnog i tercijarnog liječenja.
Prof. dr. Izetbegović je kazala da oni već duže od godinu dana liječe pacijente od korona virusa te da je Opća bolnica „Prim.Dr. Abdulah Nakaš“ otvorila kovid odjeljenje u drugoj polovini novembra prošle godine, ali da i dalje najteže pacijente upućuju na KCUS.
Prof. dr. Izetbegović je jutros održala sastanak s premijerom KS Edinom Fortom i ministrom zdravstva Harisom Vranićem te je sastanak nazvala ‘čudesnim’. Dodala je da je odlučila da ode na sastanak jer je legalista, ali da je bolje bilo da je ministar Vranić prihvatio njihov poziv i došao u KCUS.
Istakla je da su razgovarali o dva pisma koja su se pojavila u javnosti, ali da je Vranić kazao da ‘to nije bitno, ali da je bitno’.
– Žao mi je što se sastanci s Vranićem ne snimaju, jer ih je teško prepričati. Počeli smo govoriti o pismima koja su plasirana. Prvo pismo je je predmet policijske istrage i tužit ćemo sve koji su ih objavili. U medijima je navedeno da je anonimno pismo upućeno meni, a to nije istina jer se obraćaju građanima. Pismo je anonimno, ako je anonimno, onda nije relevantno – poručila je prof. dr. Izetbegović.
Istakla je da su razgovarali i o ‘drugom pismu’, ali da je to interni dokument u internoj komunikaciji kojeg su kolege napisale i iznijele probleme s kojima se susreću. Dodala je da je formirana i grupa kako bi riješili svaki navedeni problem te da su neki već riješeni.
Podsjetila je da je ministar Vranić bio uposlenik KCUS te da je nije imao nijednu operaciju u 12 mjeseci.
– Vranić je kazao da ne damo nikome da uđe u KCUS, ali pokušala sam im objasniti da neki ljudi ne žele da komuniciraju s javnošću, već samo da rade svoj posao – istakla je.
Također je naglasila da je pitala da li je moguće da novinske ekipe posjete Respiratorni centar, ali da je dobila negativan odgovor.
– Doktorica Bajramović je kazala da će skinuti mantil i otići kući ako uđe neki novinar u Podhrastove – kazala je.
Također je naglasila i značaj zaštite ličnih podataka bolesnika, jer porodice mogu tužiti KCUS.
Prof. dr. Izetbegović je kazala da uopće nije problem da iz upotrebe povuku respiratore nabavljene preko “Srebrene maline”, ali samo ako to potpišu Forto i Vranić.
– Dok god imamo verifikacione certifikate Verlaba, nećemo ih povući, jer ne želimo zbog nekih špekulacija odgovarati porodicama. Respiratori se koriste u zavisnosti od kliničke slike pacijenta. Nijedan respirator nije ubio čovjeka, osim ako ne znate da ga koristite ili ako se zapali – kazala je.
Podvukla je da respirator nije lijek, već ventilacijska podrška pacijentu te da ih u KCUS imaju 68.
– Uvijek govorim istinu i zvala sam privatno prof. Jusufovića iz Tuzle i i pitala sam ga da li koriste iste respiratore. Rekao mi je da imaju 25 istih kao mi, ali da koriste samo dva, jer nisu imali takav priliv teških pacijenata kao u Sarajevu te da će ih staviti u pogon ukoliko bude potrebe, ali da im treba edukacijska podrška kolega sa KCUS-a – kazala je prof. dr. Izetbegović.
Poručila je da je u sudskom procesu za nabavku respiratora svjedok te da će raditi u KCUS sve dok bude mogla.
Direktor Hirurških disciplina prof. dr. Nermir Granov poručio je da ne mogu djelovati na osnovu špekulacija, već pisanih dokumenata te se pozvao na zvanični dokument Instituta za mjeriteljstvo BiH koji je svima dostupan i u kojem se navodi da respiratori imaju certifikat koji je validan i na području Evropske unije i da se koriste za liječenje pacijenata s akutnim i respiratornim bolestima.
– To su činjenice koje ne možemo zanemariti. Liječimo teške i kritične pacijente, kada se tijelo zamori, prikopčamo ga na respirator i desi se da na najboljim aparatima imamo i najveću smrtnost. Da li bi vi odbili da priključite pacijenta na respirator koji je ima certifikate da je validan samo zbog špekulacija – upitao je dr. Granov.
O pismu koji je interni dokument, kazao je da to nije pobuna, već standardna komunikacija.
– Radimo sve, ali ne možemo spasiti život svakome. Nijedna država nije spasila svaki život – zaključio je.