Ovo su strane sudije Ustavnog suda BiH koje smetaju Dodiku
Milorad Dodik nedavno je rekao da će srpska strana narednih dana usloviti formiranje vlasti na državnom nivou time da strane sudije odu iz Ustavnog suda BiH. I Nenad Stevandić je podsjetio da je predviđeno da nakon pet godina parlament BiH izglasa zakon kojim strane sudije više ne bi bile u Ustavnom sudu BiH, ali da nije ispoštovano to ustavno načelo.
“Njima se stalno produžava mandat, a da Parlamentarna skupština nije izglasala taj zakon. Produžavanje mandata uz saglasnost članova Predsjedništva BiH i Evropskog suda za ljudska prava nije ispoštovano do kraja i, prema tome, riječ je o kršenju Ustava”, rekao je Stevandić, koji je predsjednik Ujedinjene srpske.
Ovo je troje sudija Ustavnog suda BiH koji nisu bh. državljani. Donosimo njihove kratke biografije:
Tudor Pantiru rođen je 26. oktobra 1951. godine u Baraboi, Republika Moldavija. Godine 2001. vratio se u Rumuniju i sada živi u Bukureštu. Magistrirao je na Pravnom fakultetu Državnog univerziteta u Moldaviji. U periodu od 1977. do 1980. godine radio je kao advokat – član Advokatske komore Republike Moldavije. Od 1980. do 1987. godine obavljao je funkciju sudije, a od 1987. do 1990. godine funkciju predsjednika Okružnog suda Frunze u Chisnau. Također, od 1988. do 1990. godine obavljao je dužnost predsjednika Komisije za izbor, imenovanje i postavljanje sudija Republike Moldavije. Od 1990. do 1994. godine bio je član Parlamenta Republike Moldavije, a od 1990. do 1992. godine obavljao je dužnost predsjednika Pravne komisije u Parlamentu Republike Moldavije. Bio je ambasador – stalni predstavnik Republike Moldavije pri Ujedinjenim narodima od 1992. do 1996. godine. Zatim, od juna 1996. do novembra 2001. godine obavljao je funkciju sudije Evropskog suda za ljudska prava u Strassbourgu. U junu 2002. godine imenovan je na funkciju međunarodnog sudije Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, a dužnost preuzima u septembru iste godine. Od maja 2003. do juna 2006. godine obavljao je dužnost potpredsjednika Ustavnog suda BiH, a 26. maja 2012. godine ponovo je izabran na tu funkciju. Od aprila 2002. godine obavlja dužnost međunarodnog sudije Vrhovnog suda Kosova, a od aprila 2005. godine dužnost međunarodnog predsjedavajućeg sudije Posebnog vijeća Vrhovnog suda Kosova. Objavio je više članaka u pravnim časopisima „Legea si Viata“ i „Avocatul Poporulu“ iz Chisnaua. Također je napisao prilog “Zaštita izbjeglica prema Evropskom sudu za ljudska prava” za knjigu “Sudska praksa međunarodnih pravnih institucija o pitanju izbjeglica”, izdanje UNHCR-a BO, Moldavija, Chisnau, 2000.
Profesor Giovanni Grasso je rođen 25. aprila 1950. godine u Kataniji (Italija). Od 15. novembra 1972. godine je magistar prava na Univerzitetu u Kataniji sa brojem bodova 110/110 i magna cum laude.
Na mjesto sudije postavljen je 1. novembra 1986. godine. Prvobitno je radio kao istražni sudija u sudu u Milanu, a poslije toga u zakonodavnom uredu Ministarstva pravde gdje je bio odgovoran za inicijative pravne reforme koje su se odnosile na krivično pravo i evropsko krivično pravo.
Od 1. novembra 1986. godine radi kao profesor na Pravnom fakultetu u Kataniji, Univerzitet u Kataniji, na Katedri za Krivično pravo i Evropsko krivično pravo, gdje također drži predavanja iz Evropskog krivičnog prava.
Član je Advokatske komore u Kataniji od 4. decembra 1986. godine. Od 23. novembra 1990. godine upisan je u posebnom registru licenciranih branilaca na višim sudovima.
Predsjednik je Centra za evropsko krivično pravo ( Centro diritto penale europeo) u Kataniji i direktor Specijalističke škole za pravne profesije „A. Galati“, Univerzitet u Kataniji. Također je član i kontakt-osoba za Italiju ECLAN-a (Mreža za evropsko krivično pravo) koji je uspostavio Institut d’etudes euuropeenes u Briselu. Član je Naučnog vijeća Međunarodnog instituta za krivično pravosuđe i ljudska prava u Sirakuzi, član Upravnog odbora (Comitato dei Garanti) za likvidaciju Udruženja „La Margherita – Giustizia e Liberta“ (Rim), a od aprila 2014. godine i član Vijeća za odbranu u općini Katanija.
Profesor Grasso je bio direktor i koordinator istraživačkih projekata u polju krivičnog prava i evropskog krivičnog prava.
Autor je velikog broja stručnih i naučnih radova koji su objavljeni u eminentnim naučnim publikacijama širom Evrope (posebno u polju krivičnog prava i evropskog krivičnog prava). Bio je i član mnogobrojnih naučnih i stručnih tijela iz krivičnopravne oblasti i učesnik konferencija i radnih tijela o međunarodnoj saradnji u krivičnim stvarima.
Od marta 1996. do decembra 2003. godine bio je član Doma za ljudska prava Bosne i Hercegovine, a od decembra 1998. godine do decembra 2002. godine potpredsjednik Doma za ljudska prava Bosne i Hercegovine i predsjednik Drugog vijeća.
Predsjednik Evropskog suda za ljudska prava Guido Raimondi je, u skladu sa svojim ovlaštenjem i uvjetima iz člana VI/1.a) Ustava Bosne i Hercegovine, imenovao prof. Giovannija Grassa iz Republike Italije na mjesto sudije u Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine. Profesor Grasso je sudija Ustavnog suda Bosne i Hercegovine od 15. decembra 2016. godine.
Rođena je 1950. godine u Skoplju. Diplomirala je na Pravnom fakultetu „Sv. Kiril i Metodije“ Univerziteta u Skoplju. Radila je kao pripravnica, a poslije položenog pravosudnog ispita (1977. godine) kao stručna saradnica Okružnog suda Skoplje. Za sutkinju Osnovnog suda u Skoplju I izabrana je 1978. godine, za sutkinju Okružnog suda Skoplje 1987. godine, a kasnije za sutkinju Apelacionog suda Skoplje. Od 1997. do 1998. godine obavljala je dužnost sutkinje Vrhovnog suda Republike Makedonije. Za sutkinju Evropskog suda za ljudska prava iz Republike Makedonije izabrana je 1998. godine i tu dužnost je obavljala do 2008. godine.
Od 1994. do 1998. godine bila je članica upravnog odbora makedonskog Udruženja sudija, a od 1995. do 2006. godine predstavnica makedonskog Udruženja sudija pri Evropskoj i međunarodnoj asocijaciji sudija (EAJ ili AJ) u čijim komisijama je aktivno radila. Do 1998. godine bila je aktivna članica Komiteta za međunarodnu zaštitu djece Makedonije. Od 2009. godine predsjedava Institutom za ljudska prava Makedonije. Od 2010. do 2014. godine bila je članica upravnog odbora Fondacije otvorenog društva Makedonije, a od 2011. godine i članica upravnog odbora Helsinškog komiteta za ljudska prava u Republici Makedoniji. Blisko sarađuje s brojnim međunarodnim organizacijama koje se bave zaštitom ljudskih prava. Za međunarodnu sutkinju Ustavnog suda Bosne i Hercegovine imenovana je 2011. godine, a na dužnost potpredsjednice izabrana je 2015. godine.
Predavala je na brojnim obukama, seminarima i konferencijama o Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima i bila angažirana kao pravni ekspert u oblasti ljudskih prava. Autorica je značajnog broja stručnih članaka iz oblasti prava, naročito onih koji se odnose na zaštitu ljudskih prava i sloboda.
DEBLOKADA.COM