Zadruga Brka počinje proizvodnju mliječnih proizvoda koji osiguravaju veću dobit
Sweden/USAID FARMA II projekt podržao je Zemljoradničku zadrugu Brka da proširi pogone za proizvodnju mliječnih proizvoda. Brka će sada povećati preradu mlijeka sa 500 na 6.000 litara dnevno i početi prodavati nove visokokvalitetne mliječne proizvode na domaćem tržištu.
– Zemljoradnička zadruga Brka osnovana je kako bi poljoprivrednicima pružila mogućnost da zarade od vlastitog rada – kaže predstavnik zadruge Adis Rahman.
Napominje kako je sjedište zadruge u Distriktu Brčko, ali da ona sada okuplja oko 1.200 poljoprivrednika iz deset dodatnih općina, tri u Republici Srpskoj i sedam u Federaciji Bosne i Hercegovine.
– Zadruga datira još iz 1946. Međutim, u sadašnjem pravnom obliku funkcionišemo od 2001. Kod nas je puno toga komplikovano, pa tako i naša registracija, ali to nas ne koči da idemo naprijed i stvaramo bolje uslove za rad i život naših poljoprivrednika – nastavlja Rahman.
Zadruga Brka uglavnom okuplja poljoprivrednike koji proizvode voće za domaće prerađivače, skoro njih 900, a godišnja proizvodnja im je 2.500 tona. Zadruga proizvode i 1.000 tona žita i nešto povrća, no 300 njihovih članova su mljekari koji godišnje proizvedu između 4 i 5 miliona litara mlijeka, koje prvenstveno prodaju Mlijekoproduktu, jednoj od većih mljekara u BiH.
– Naši poljoprivrednici proizvode pozamašnu količinu kvalitetnog mlijeka, pa smo 2019. godine počeli obrađivati dio i proizvoditi dimljeni sir, puter i još nekoliko mliječnih proizvoda. Vidjeli smo da imamo tržište za naše proizvode, ali naši prerađivački kapaciteti su bili prilično mali, tek 500 litara mlijeka dnevno, i počeli smo raditi na ekspanziji – objašnjava Rahman.
Po njegovim riječima, prerada jedne litre sirovog mlijeka u mliječni proizvod daje i do pet puta veće finansijske prinose od prodaje velikim mljekarama za preradu.
Uz podršku Sweden/USAID FARMA II projekta proširili su kapacitete prerade mlijeka na 48.000 litara dnevno, a uveli su i HACCP i ISO 22000 standarde sigurnosti hrane. Sada imaju vlastitu mljekaru.
– Uvijek planiramo proizvodnju prema potrebama tržišta. Na taj način proizvodimo ‘unaprijed prodane’ proizvode i štitimo interese naših članova Isto ćemo učiniti i sa mliječnim proizvodima. Zahvaljujući projektu FARMA II, naši proizvodni kapaciteti narasli su 96 puta, ali ih još nećemo u potpunosti koristiti. Nakon šest mjeseci istraživanja i razvoja tržišta, sada ćemo početi prerađivati 4.000 litara mlijeka dnevno u sir, kajmak, puter i druge mliječne proizvode. Također ćemo proizvoditi 2.000 litara pasteriziranog mlijeka dnevno i nešto sirutke – istakao je Rahman.
Njihov brend MILCOOP stekao je prepoznatljivost na lokalnom tržištu u regiji Brčko. Kako njihova godišnja proizvodnja mliječnih proizvoda raste sa 20 na 230 tona različitih sireva i maslaca, počeće sa prodajom na širem tržištu.
– Nećemo nepotrebno riskirati. Polako ulazimo na nova tržišta. Počeli smo sa distribucijom u radnjama u široj bijeljinskoj regiji. Kada završimo pregovore sa dodatnim distributerima, obuhvatit ćemo i Sarajevo, a nadam se i druge dijelove BiH – zaključuje Rahman, saopćeno je iz Sweden/USAID FARMA II projekta.