Možemo uraditi zamišljeno

REGISTAR

Predstavljena knjiga “Sjećanja Bošnjaka na sudjelovanje u Domovinskom ratu u Hrvatskoj”

U organizaciji Vijeća bošnjačke nacionalne manjine Grada Zagreba održana je promocija knjige “Sjećanja Bošnjaka na sudjelovanje u Domovinskom ratu u Hrvatskoj” autora Filipa Škiljana, javlja Anadolu Agency (AA).

Ministar vanjskih i europskih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman u obraćanju okupljenima na predstavljanju knjige poručio je kako je ova knjiga važan doprinos sjećanju na ulogu Bošnjaka u Domovinskom ratu, posebno za buduće generacije.

„Hrvatski branitelji su bili oni najhrabriji među nama, oni su bili ti koji su u herojskim vremenima obranili našu slobodu i pritom naše pravo na život u demokraciji, uključivom, tolerantnom i demokratskom društvu”, kazao je Grlić Radman.

Predsjednik Vijeća bošnjačke nacionalne manjine Grada Zagreba (VBNMGZ) Armin Hodžić istaknuo je kako je ovo prvo djelo koje nastoji obuhvatiti ovu tematiku na području cijele Hrvatske s ciljem prikazivanja perioda ratnih 90-ih i onoga što su Bošnjaci dali tijekom rata u Republici Hrvatskoj.

„Kada čujete priče iz ove knjige, shvatite koja je važnost, dimenzija i uloga Bošnjaka u Domovinskom ratu”, poručio je Hodžić.

Autor knjige “Sjećanja Bošnjaka na sudjelovanje u Domovinskom ratu u Hrvatskoj” Filip Škiljan naglasio je kako su Bošnjaci branili gradove u kojima su živjeli u vrijeme rata te kako je cilj ove knjige pokazati njihov značajan doprinos u obrani Hrvatske.

„Iz iskaza sugovornika moguće je zaključiti da Hrvatsku nisu branili samo Bošnjaci iz Hrvatske, nego i oni iz BiH, ali i iz trećih zemalja. Broj od preko 1.180 palih Bošnjaka u obrani Hrvatske govori o velikom udjelu ove nacionalne manjine u obrani zemlje”, rekao je Škiljan.

Naglasio je kako knjiga nema pretenziju evidentirati sve Bošnjake koji su sudjelovali u Domovinskom ratu, nego donijeti svjedočanstva dijela sudionika tih ratnih vremena.

Profesor Sead Berberović ocijenio je kako je u prvim godinama nakon završetka rata uloga Bošnjaka u obrani Hrvatske bila dijelom zanemarena zbog političkih odnosa između Hrvatske i BiH, a kao posljedica sukoba Bošnjaka i pripadnika HVO 1993. i 1994. godine na području susjedne države.

„Istraživanje koje je obavio autor knjige obavljeno je 2019. godine intervjuima sa sudionicima rata, Bošnjacima, po svim dijelovima Republike Hrvatske gdje žive Bošnjaci”, kazao je Berberović dodavši kako su intervjui obavljeni s oko 150 kazivača.

„Istraživanje je potvrdilo da su Bošnjaci masovno sudjelovali u obrani Hrvatske. Čak i najkonzervativnije procjene pokazuju da je učešće Bošnjaka u Domovinskom ratu u Hrvatskoj višestruko veće od njihovog udjela u stanovništvu Hrvatske, kojih je po popisu iz 1991. bilo nešto manje od jedan posto”, naglasio je Berberović.

Salih Uremović, sudionik Domovinskog rata iz redova Bošnjaka i jedan od intervjuiranih u knjizi “Sjećanja Bošnjaka na sudjelovanje u Domovinskom ratu u Hrvatskoj”, naglasio je kako su se Bošnjaci na početku Domovinskog rata priključili „rame uz rame” hrvatskom narodu.

„Za vrijeme Domovinskog rata Bošnjaci su sudjelovali sa 25.000 boraca, od toga je poginulo njih 1.187, za 82 Bošnjaka još uvijek se traga, od toga je njih 3.500 invalida Domovinskog rata, a 540 ih je teže ranjeno i invalidi su prve i druge kategorije”, naveo je Uremović.

Knjiga u kojoj se prvi put u Hrvatskoj temeljito obrađuje tema Bošnjaka branitelja sastoji se od nekoliko poglavlja koja se odnose na intervjue s pripadnicima bošnjačke nacionalne manjine koji su sudjelovali u Domovinskom ratu ili su na neki drugi način pomagali obranu, te su uz arhivske spise i novinske članke uzeti iskazi sudionika Domovinskog rata i članova udruga proizašlih iz Domovinskog rata na području cijele Hrvatske. Pored podataka o sudjelovanju Bošnjaka u obrani Hrvatske, autor knjige u kratkim crtama prati vrijeme i okolnosti naseljavanja Bošnjaka u Hrvatsku, te donosi podatke o broju Bošnjaka u povijesnim razdobljima u Hrvatskoj.