Možemo uraditi zamišljeno

REGISTAR

Na konferenciji Liderske inicijative za Srebrenicu govorili Yushchenko, Tkeshelashvili, Muradov, Vuksanović…

U organizaciji Liderske inicijative za Srebrenicu i Memorijalnog centra Srebrenica, a u okviru projekta “Istina, dijalog, budućnost”, koji podržava Vlada Ujedinjenog Kraljevstva, danas je održana međunarodna konferencija “Memorijalizacija – Proces protiv negiranja genocida i zločina protiv čovječnosti”, javlja Anadolu Agency (AA).

Kako se navodi u saopćenju, međunarodna konferencija je okupila preko 50 učesnika iz cijelog svijeta u online formatu i uživo u Srebrenici.

Na konferenciji su govorili Jadranka Kosor (Hrvatska), Draginja Vuksanović-Stanković (Crna Gora), Rovshan Muradov (Azerbejdžan), Eka Tkeshelashvili (Gruzija), Kateryna Yushchenko (Ukrajina) te Aida Baručija, Mirjana Marinković-Lepić, Zlatko Lagumdžija i Emir Suljagić iz Bosne i Hercegovine.

“Danas se sjećamo Srebrenice kako bismo pomogli u izgradnji mehanizama za sprečavanje genocida na osnovu pravde i istine. Zajedno šaljemo poruku da je nasilje neprihvatljivo i da će počinioci biti privedeni pravdi”, poručio je Lagumdžija, koji koordinira rad Liderske inicijative za Srebrenicu.

“Svaka generacija kaže za genocid ‘nikad više’, a, nažalost, svaka generacija mu svjedoči. Danas u Ukrajini gledamo novi genocid, Putin kaže da nemamo jezik, kulturu ni historiju. Dešava se etničko čišćenje Ukrajinaca”, poručila je Kateryna Yushchenko.

Rovshan Muradov iz Međunarodnog centra “Nizami Ganjavi” je rekao “da se moramo boriti za ljudska prava, za vladavinu prava, inače nećemo preživjeti”.

“Sve generacije su šokirane zločinima – moji djedovi, moj otac danas i mi. Pravda, vladavina prava i odavanje počasti žrtvama su osnov za normalan život. MCS mi je blizak, pravnica sam, radila sam u ICTY-u i radila sam na slučajevima Srebrenice. Moramo promovisati mir, ali isto tako moramo spriječiti nekažnjivost. Što je dosta, dosta je – gledamo u Ukrajini šta se dešava. Ne smije više niko pomisliti da počini takve zločine ikad”, dodala je Eka Tkeshelavshvili.

Važnu pažnju Memorijalni centar Srebrenica pridaje regionalnom dijalogu na putu memorijalizacije.

“Bezbrojno sam puta pisala o Srebrenici i doživljavala ogroman broj uvreda. Bez obzira na sve, stojim uz sve žrtve zločina i nasilja”, dodala je Jadranka Kosor.

Draginja Vuksanović-Stanković je rekla “da dok se cijelo crnogorsko društvo ne suoči s činjenicom genocida u Srebrenici ne možemo naprijed”

Dodala je da bh. entitet RS nije suverena država, već entitet nastao nakon genocida.

Parlamentarke iz Bosne i Hercegovine pridružile su se podršci radu Memorijalnog centra i učinjenom napretku koji ova institucija čini na putu izgradnje globalnog dijaloga na temu prevencije ponavljanja genocida.

“S genocidom u Srebrenici se ne može ništa porediti. U našoj zemlji se još uvijek genocid poriče od strane jednog dijela društva. Taj ‘strašan zločin’ o kojem govore pojedini zastupnici ima svoj naziv, a to je genocid”, dodala je državna parlamentarka Mirjana Marinković-Lepić.

“Prihvatit ćemo zakone koje isključivo kažu da se genocid u Srebrenici dogodio”, napomenula je zastupnica Aida Baručija.

“Koristim ovu priliku da se zahvalim profesoru Zlatku Lagumdžiji i gospodinu Rovshanu Muradovu koji sa našim timom vrijedno rade na jačanju Liderske inicijative za Srebrenicu. Posebno hvala ide Vladi Ujedinjenog Kraljevstva, Britanskoj ambasadi u Sarajevu i ambasadoru Mattu Fieldu koji su učinili mnogo da bismo danas imali ovakve događaje, okupljanja i kako bismo Memorijalni centar približili cijelom svijetu. Konačno, hvala našim govornicama iz cijelog svijeta koji su prepoznali važnost posla koji radimo, ne samo na sjećanju na genocid u Srebrenici, već i na sprečavanju ponavljanja krvave historije – ovdje i svugdje drugo”, zaključio je direktor Memorijalnog centra Srebrenica Emir Suljagić.

Konferenciju su vodili Edin Ikanović, Mevlija Bećirović i Almasa Salihović, članovi tima Memorijalnog centra Srebrenica.