JEDINSTVENI KADA TREBA! Ne zna se ko je pametnije rekao, Izetbegović, Radončić ili Suljagić, Naša stranka bez reakcija
Književniku Peteru Handkeu zvanično je uručena Nobelova nagrada za književnost na ceremoniji u Stockholmu. Nagradu je uručio švedski kralj Carl Gustaf.
Handke je poznat po kontroverznim stavovima o dešavanjima na ovim prostorima, odnosno po tome što je negirao genocid u Srebrenici i pozvao na odbranu Slobodana Miloševića, bivšeg predsjednika Srbije i Savezne Republike Jugoslavije te haškog optuženika za ratne zločine.
Tokom ceremonije zbog dodjele nagrade održni su na jednom od glavnih gradskih trgova u Stockholmu.
Na protestima se okupilo više od 500 učesnika među kojima su i Majke Srebrenice i Žepe. Njima su se pridružili brojni Bosanci i Hercegovci koji žive u ovoj skandinavskoj zemlji, političari, ali i strani novinari koji su izvještavali iz ratne Bosne i Hercegovine.
– Hvala vam, što ste došli ovdje da date podršku nama majkama koje se 20 godina borimo za istinu i pravdu. Da nam date podršku da Švedskoj kraljevskoj akademiji kažemo sram ih bilo, da im kažemo da vrše genocid nad nama živima. Danas je 10. decembar Dan ljudskih prava, danas se vrši nad nama genocid, gdje su nevladine organizacije koje se bave ljudskim pravima? Bez obzira na sve, naših 5.500 djece koja su preživjela genocid, koja su gledala kada im ubijaju oca, odvode brata, siluju majku, nemaju mržnju, nisu napravila niti jednu osvetu. Naša djeca su u BiH najbolja djeca, naša djeca su i u svijetu najbolja djeca. Sve to je pobjeda majki koje su preživjele rat i genocid u Prijedoru, Kozarcu, Vlasenici, Srebrenici, Višegradu…. svugdje gdje je došla četnička čizma napravila je genocid – poručila je predsjednica Udruženja “Majke enklava Srebrenica i Žepa“ Munira Subašić obraćajući se prisutnima na protestima.
Christina Doctare, švedska doktorica i autorica, koja je dobila Nobelovu nagradu za mir 1988. kao članica UN-novih mirovnih snaga, vratila je to prestižno priznanje u znak protesta protiv uručenja Nobelove nagrade Peteru Handkeu. Ona je 1992. godine prva progovorila o sistematskim silovanjima tokom rata u Bosni i Hercegovini i ukazala šta se dešava kao doktorica UN-a.
Govorila pred stotinama okupljenih u švedskoj prijestonici.
– Čestitao mu je i dao nagradu. Sad ja svoju vraćam, sad ja svoju vraćam”, rekla je ona pred okupljenima s medaljom u ruci. Okupljeni su joj glasno aplaudirali i uzvikivali njeno ime.
– Ko na Akademiji želi ići u pakao? Ovo nisu nepoznate stvari. Bila sam prije ponosna na Akademiju, Nobelova nagrada bila je svake godine velika stvar za Švedsku. Sada osjećam sramotu i krivicu.”
Ceremonija je protekla uz bojkot delagacija iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Kosova, Sjeverne Makedonije, Albanije i Turske.
Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić komentarisao je za Fenu čin dodjele Nobelove nagrade austrijskom piscu.
– Danas je nagrađen genocid. Oni koji su ga nagradili, trebali bi da se duboko stide toga. Od dobitnika nagrade i čovjeka koji veliča genocid, mržnja se mogla i očekivati, ali mržnja od strane onih koji su mu nagradu dali jeste poražavajuća. Ovo je čin mržnje prema žrtvama genocida. Pred čovječanstvom, pred nama svima, pred civilizacijom, ali u ovom slučaju i pred ljudima od knjige i riječi stoji zadatak da se izborimo s mržnjom prema žrtvama genocida u našoj državi”, kazao je Komšić.
Lider SBB-a Fahrudin Radončić oglasio se na društvenoj mreži Facebook povodom dodjele Nobelove nagrade austrijskom piscu.
– Oni koji su tokom agresije na BiH embargom na naoružavanje Armije Republike Bosne i Hercegovine omogućili genocid, sada nagrađuju negatore istog Nobelovom nagradom. Anticivilizacijski i antiljudski kontinuitet, poručio je Radončić.
Predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović je u razgovoru za tursku televiziju TRT Haber prokomentirao dodjelu Nobelove nagrade.
– Handke se svjesno stavio na stranu nasilnika, na stranu svirepih koljača. On spada u tu vrstu intelektualaca vampira koji se stave u funkciju siledžija, nasilnika, krvoloka, svjesno protiv žrtava, protiv nevinih ljudi, žena i djece koja su pobijena u Bosni i Hercegovini.
Handke je znao za zločine, a ovi koji su mu dodijelili nagradu, smatra Izetbegović, su također znali ko je Handke.
– Ne mogu reći da nisu znali. Oni su učestvovali u svemu tome. Pri tome su iznijeli jedan argument kojim se rugaju civilizacijskim vrijednostima, moralom, ljudskošću, da su ocijenili njegovu umjetnost. Ne može se odvojiti intelektualni rad i umjetnost od morala i etike – kazao je Izetbegović.
Uporedio je to sa nagradom snajperisti za preciznost, bez obzira što je on ubijao djecu, žene i nevine ljude.
– Pokušaj da se Handke izvadi sa moralnog dna, dokle je sam sebe doveo, neće pomoći Handkeu da se pomjeri sa tog dna – ocijenio je Izetbegović.
Podsjetio je predsjednik SDA da je Handke dolazio u BiH nakon što su se zločini desili, kada su se prekopavali mrtvi iz masovnih grobnica.
– On je kao lešinar hodao po tim mjestima, gdje su još uvijek prisutni leševi. On se odmarao na tim mjestima, on se hranio na tim mjestima, on se kupao na tim mjestima, sa tim istim zlikovcima. Zato sam ga nazvao intelektualcem vampirom – pojasnio je Izetbegović.
Dodao je da se takav odnos prema žrtvama lakše dešava kada su žrtve muslimani. Podsjetio je da je negiranje genocida i ostalih ratnih zločina, te slavljenje ratnih zločinaca prisutno u našoj zemlji. U tom je kontekstu spomenuo nagradu osuđenom ratnom zločincu Radovanu Karadžiću.
– Dobio je odlikovanje. Dižu se spomenici nekim ljudima koji su učestvovali u zlu u Bosni i Hercegovini. Nema dovoljno jake i jasne reakcije međunarodne zajednice koja je prisutna u Bosni i Hercegovini putem PIC-a i OHR-a. Mi smo nakon genocida izloženi negiranju genocida, pa i slavljenju i glorifikaciji genocida i očekujemo tu jasniju poruku međunarodne zajednice. Nikada nećemo pristati na izjednačavanje strana, koje se pokušava sada uvesti. Nikada nećemo prestati tragati za zločincima, za istinom, za pravdom i za kažnjavanjem zločina, bez obzira ko ih je napravio – poručio je Izetbegović.
Direktor Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari Emir Suljagić tvrdi da je to biti kraj Nobelove nagrade za književnost i da brojne reakcije i prostest ukazuju da je dodjelom Nobelove nagrade za književnost Nobelov komitet počinio presedan koji iznevjerava sve temelje na kojima počiva institucija Nobelove nagrade kao takve.
Nije slučajno, podsjećaju iz SDA, da je među najglasnijim u odbrani Handkea Emir Kusturica, koji je počinio sličnu izdaju svih ljudskih i moralnih principa.
– Izdaja Kusturice je gora i kompletnija. On je izdao i svoj narod, rodbinu, komšiluk, prijatelje, vjeru i grad u kojem je odrastao. Učinio je to u vremenu genocida nad Bošnjacima. Iz Beograda je posmatrao rušenje hiljadu bosanskih džamija, urbicid nad Sarajevom, otvaranje konc logora, masovna silovanja i pokolje desetina hiljada nevinih muslimana. Izdaju je u tim crnim vremenima ‘zakitio’ i promjenom vjere i imena. Nema nagrade i priznanja koje može Petera Handkea i Nemanju Kusturicu podići sa moralnog dna kojem po vlastitom izboru pripadaju i koje zaslužuju”, poručeno je u saopćenju SDA.
Naša stranka nije reagirala. Umjesto toga, na dan dodjele nagrade Handkeu predsjednik ove stranke Predrag Kojović uputio je kritike Predsjedništvu BiH.