VRHUNSKI PROIZVODI! Firma ‘Poco’ u Zenici pokrenuta uz pomoć investicije iz dijaspore
Edinko i Željka Bajramović iz Zenice su nakon petnaestak godina rada u renomiranoj kompaniji koja se bavi proizvodnjom namještaja odlučili krenuti od “nule” i razviti vlastiti poslovni model.
Fokus su stavili na uređenje enterijera i proizvodnju namještaja po mjeri, ali im je za pravi iskorak bio potreban poslovni partner sa kapitalom. Povezali su se sa bh. dijasporom iz Njemačke, gdje su pronašli partnera koji je želio uložiti svoj novac u biznis u Bosni i Hercegovini. Tako je krenula priča o kompaniji “Poco”.
– Željeli smo razviti posao u koji ćemo moći uložiti bogato znanje i iskustvo stečeno tokom karijere. Jednostavno, ponuditi poslovni model koji će biti primamljiv investitorima. Ono što ljudi kod nas još uvijek ne prepoznaju kao mogućnost, jeste upravo razvijanje i implementacija kvalitetne poslovne ideje. Kada izvrsnošću usluge i kvalitetom izrade steknete redovne, što znači prvenstveno zadovoljne klijente, razvijate stabilnu i dugoročnu poslovnu praksu. Vi zapravo imate nešto što je investitoru puno važnije od ponude uobičajene infrastrukture – kazao je Bajramović.
“Poco” je pronašao partnera porijeklom iz BiH, stalno nastanjenog u njemačkom gradu Hagenu, koji je nakon razmatranja poslovne ideje prihvatio partnerstvo i investiranje kapitala u BiH. Danas ta dijasporska investicija s ponosom bilježi prvu godinu postojanja i rada, tokom koje su u skladu sa svojim biznis planom dostigli planirani tehnološki stepen razvoja, osigurali redovne plate unutar radnog kolektiva gdje je sada četvoro zaposlenih.
Osnovna djelatnost kompanije je uređenje i opremanje enterijera. U protekloj godini su svoj pločasti namještaj ugradili u hotele, poslovne objekte, privatne kuće i stanove od Bihaća, preko Banje Luke, do Mostara ,Viteza, Travnika i Zenice.
Ta mlada zenička firma, uz brojne aktivnosti karakteristične za sve početnike u bh. poslovanju, našla je vremena i za podršku lokalnoj zajednici. Tako je “Poco” podržao košarkaški Kengur kup, te obilježavanje godišnjice objave Povelje Kulina bana o slobodnoj trgovini sa Dubrovačkom Republikom.
– Nema velikih i malih kupaca, to je pogrešno mišljenje. Svaki put je riječ o novom prostoru, drugačijoj osobnosti, za mene je to uvijek i novi izazov. Klijenti trebaju poseban pristup, jer onekad dođu čak i bez obrisa ideje kako bi taj novi ambijent trebao izgledati. Trebaju podršku i inspiraciju. U svakom slučaju, težimo i ustrajavamo na maksimalnom zadovoljstvu i lojalnosti naših kupaca – zaključio je Bajramović.
USAID Projekat “Diaspora Invest” je do sada podržao 61 kompaniju koja je pokrenuta zahvaljujući dijasporskim investicijama širom BiH. Kroz Biznis centar bh. dijaspore nude različite oblike podrške poduzetncima koji pokreću posao u domovini.
Priče poput Edinkove i Željkine upućuju da se domaći poduzetnici mogu uzdati u podršku bh. dijasporske zajednice kada je u pitanju potreba osiguranja kapitala, tržišta i prenosa znanja iz svijeta, saopćeno je iz tog projekta.