Možemo uraditi zamišljeno

DEBLOKADA

FIBA pobjedu BiH poistovjetila sa slavljenjem Bajrama, Ivana Marić bi to nazvala šovinizmom

“Bosna slavi svoju zasluženi EuroBasket Bajram (slavlje) poslije pobjede nad šampionom (Evrope)”. Ovako je Međunarodna košarkaška asocijacija opisala pobjedu naše selekcije nad Slovenijom na svom Facebook nalogu. Vjerovatno bi Ivana Marić ovo osudila da je neko od domaćih zvaničnika ovako uporedio slavlje naših nakon utakmice i nazvala to šovinizmom, majorizacijom Hrvata, fundamentalizmom i slično. Sigurno bi i Igor Stojanović reagirao kao onomad kada je krikovao  navijače Željezničara zbog transparenta na kome je bio citat Alije Izetbegovića: Čuvajte i očuvajte svoju naciju i ime Bošnjak, vjeru i tradiciju. Gubitak identiteta plaća se ropstvom i poniženjem.

A Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine slavila je u okršaju protiv aktuelnog prvaka Evrope Slovenije rezultatom 93:97, u trećem kolu Eurobasketa. Reprezentacija BiH je pobjedom nad Slovenijom na pragu drugog Evropskog prvenstva.

Odličan početak izabranika selektora Adisa Bećiragića u Keln Areni, u istoimenom njemačkom gradu. Edin Atić i Jusuf Nurkić pogodili su po trojku, a Bosna i Hercegovina utakmicu otvara sa vodstvom od 0:8. Slovenci se u nastavku vraćaju u igru. Kraj prve četvrtine završen je rezultatom 32:26 u korist Slovenaca.

Dvije trojke sjajnog Johna Robersona na početku druge četvrtine, BiH dolazi do izjednačenja 32:32. U nastavku se u redovima BiH istakao se sjajni Miralem Halilović, a „zmajevi“ nešto više od četiri minute prije kraja prvog poluvremena imali su vodstvo 40:41. Slovenci nešto efikasniji u nastavku, imali su osam poena razlike pred kraj prvog poluvremena, no bh. reprezentativci iskoristili su par grešaka Slovenije i smanjili vodstvo na svega tri razlike, poluvrijeme je završeno rezultatom 52:49. Iz prvog poluvremena može se zaključiti da se BiH odlično nosi u okršaju protiv aktuelnog prvaka Evrope.

Roberson je ponovo izjednačio trojkom 52:52. U nastavku uzastopne greške na obje strane, ipak BiH dolazi do vodstva 44:48 zahvaljujući trojkama Muse i Robersona. Slovenija je imala značajnu koš razliku cijelu treću četvrtinu, koju Vrabac trojkom u posljednjoj sekundi smanjuje na jedan koš, 73:72. Bosna i Hercegovina je u okršaju sa Slovenijom dobila i drugu i treću četvrtinu.

Reprezentacija Bosne i Hercegovine odlična u završnici susreta. Sjajni Džanan Musa pogodio je trojku, BiH vodi šest minuta prije kraja rezultatom 79:83. Slovenija uzvraća udarac trojkom, zatim kontra nakon greške reprezentativaca BiH i ponovo vodi 84:83. Sam na kratko, Roberson je pogodio trojku, BiH ponovo vodi 84:86. Do kraja je dva minuta i 45 sekundi, BiH ima vodstvo od pet koševa. Vrlo napeta završnica, 45 sekundi do kraja BiH vodi dva razlike, 91:93, a susret uspjeva okočati pobjedom 93:97, čime otvara vrata drugog kruga takmičenja.

Bosna i Hercegovina sljedeću i četvrtu utakmicu na Eurobasketu igra u utorak protiv Francuske.

Nurkić odbrusio Marić koja bi zabranila podršku Sandžaku! Smetaju joj ljiljani i tri polumjeseca!